poniedziałek, 17 października 2011

Motocykle Zimą - czyli jak zabezpieczyć motocykl ?



Witam wszystkich odwiedzających mojego bloga. Chcę podzielić się tu z wami moją wiedzą na temat zimowania motocykla, niestety muszę nas podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nas to osoby posiadające dużo pieniędzy, tym osobą bym polecił wstawić motocykl do zaufanego serwisu lub mającego dobrą renomę na rynku.Warto zorientować się wcześniej czy serwis do którego chcemy wstawić motocykl na zimę świadczy taką usługę. Taka usługa może kosztować różnie, są oferty zaczynające się od 100zł do nawet 250zł miesięcznie. Jest to zależne pewno od pomieszczeń w jakich one będą trzymane. Taka usługa jest dobra dla osób które mają naprawdę mało czasu na zajęcie się swoim motocyklem zwłaszcza w zimie. Niestety nie każdego z nas jest stać na taką usługę. Jednak nie ma się co martwić właśnie po to zamieszczam ten temat na swoim blogu. Między kolejnymi grupami jest niewielka już różnica, a mianowicie jedni mają po prostu garaż a drudzy zimują motocykl pod tzw. chmurką. Osoby te pewno też mają więcej czasu żeby poświęcić swojemu motocyklowi lub skarbowi, jak kto woli. Przechodząc do konkretów związanych z tematem. W pierwszej kolejności przed zimą powinniśmy udać się na stacje benzynową i zatankować motocykl po sam korek, metoda ta zapobiega chociażby rdzewieniu zbiornika od środka. Jeżeli zbiornik nie jest zatankowany do pełna,w tym momencie gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celcjusza, z zimnym powietrzem przedostaje się wilgoć do środka zbiornika co powoduje że nie tylko zaczyna cierpieć górna część blachy,lecz również w benzynie zaczyna pojawiać się woda. Skutkiem tego będzie problem z uruchomieniem motocykla na wiosnę, jak można się domyśleć. Po powrocie ze stacji benzynowej, jeżeli już stwierdziliśmy ze na sto procent zakończyliśmy sezon motocyklowy należy spuścić paliwo, dotyczy to osób posiadających w motocyklu gaźnik. Śruby do wykonania tej czynności znajdują się pod komorą pływakową i należy pamiętać o wcześniejszym przełączeniu kraników pod zbiornikiem w pozycję off.



 Na rysunku są zaznaczone śrubki do spuszczenia paliwa, ułatwi to większości osób szukanie ich, przeważnie są to śrubki na dole gaźników.
 Po tej czynności warto zająć się kolejnym elementem motocykla, a jest nim mianowicie akumulator. Jeżeli posiadamy garaż w którym mamy ogrzewanie i temperatury utrzymują się około10 stopni, to czynność ta nie jest konieczna aż tak bardzo. Osoby pozostałe powinny jednak wyciągnąć akumulator i przenieść go w cieplejsze miejsce do domu lub piwnicy gdzie jest cieplej. Oczywiście jeśli z niego nie wycieka kwas. Jeżeli Akumulator jest cały należy i tak mimo wszystko upewnić się czy poziom elektrolitu jest odpowiedni, jeżeli tak jest to wystarczy go postawić w ciepłym miejscu (dla informacji istnieją ładowarki do akumulatorów które służą do sztucznego cyklu pracy, czyli jeżeli akumulator jest naładowany, zaczyna go to urządzenie rozładowywać trochę a potem ładuje akumulator, dzięki temu akumulator ten jest używany nawet w zimie). Jak wiadomo są dwa typy akumulatorów żelowe i kwasowe, żelowych się nie uzupełnia dlatego więc opisałem tylko jeden rodzaj. Są to jedne z najważniejszych informacji dotyczących przygotowania motocykla do snu zimowego, żeby na wiosnę odpalić bez poważniejszych kłopotów na nowy sezon. Jeszcze chcę doradzić osobą zastanawiającym się nad zmianą oleju w silniku, lepiej przetrzymać w zimę stary olej ponieważ historia jest podobna jak w przypadku zbiornika i wodą w benzynie. Atak na nowy sezon pozbędziemy się go.

sobota, 15 października 2011

Uwaga Motocykl!

W 70% wypadków z udziałem motocykla i samochodu, winę ponosi kierowca samochodu. Prawdopodobieństwo, że takim wypadku zginie motocyklista, a nie kierowca, jest aż 40-krotnie większe. Instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault radzą, jak przyczynić się do poprawy tragicznych statystyk.

Wiosna i lato to okres, w którym na polskich drogach pojawia się najwięcej motocykli. Motocykle mają zazwyczaj znacznie większe przyspieszenie niż samochody osobowe i przemieszczają się szybciej zwłaszcza w warunkach miejskich korków. Wielu kierowców denerwuje się, gdy sami stoją w korku, a motocykliści płynnie przejeżdżają pomiędzy nimi. Jednak utrudnienie im przejazdu nie przyspieszy poruszania się po zatłoczonych ulicach, a może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Każdy motocykl ma takie samo prawo do poruszania się po drodze jak samochód i należy zapewnić mu odpowiednią ilość miejsca. Jest to szczególnie ważne na zakrętach i na rondach, ale także na zwykłej prostej drodze. Motocyklista musi mieć zapewniona przestrzeń do swobodnego manewru, gdy będzie chciał ominąć dziurę w jezdni czy studzienkę kanalizacyjną - radzą instruktorzy Szkoły Jazdy Renault.

Badania wykazały, że chociaż motocykliści to zaledwie 1% kierujących, to stanowią aż 18% spośród ciężko rannych lub śmiertelnych ofiar wypadków. Najczęstszym problemem kierowców samochodów jest to, że nie zauważają szybko jadących motocykli, które znikają w martwym punkcie lusterek lub „chowają" się za większymi pojazdami - ostrzegają instruktorzy Szkoły Jazdy Renault. Niebezpieczeństwo pojawia się również przy wyjeździe z bocznej drogi, gdy zaparkowane samochody zasłaniają widok, a zza nich może niespodziewanie wyłonić się niewidoczny wcześniej motocykl. Trzeba też uważać podczas parkowania, zwłaszcza wzdłuż przyulicznego krawężnika. Nim kierowca otworzy drzwi, powinien starannie sprawdzić nie tylko czy nie nadjeżdża inny samochód, ale także szybki i wąski motocykl.

Pamiętajmy, że motocykle poruszają się najczęściej z dużą prędkością, a ponieważ są słabo widoczne, czas na wszelkie reakcje jest bardzo krótki. Dlatego widząc motocykl jadący nawet daleko z tyłu, pamiętajmy o pozostawieniu mu miejsca do przejazdu, a unikniemy narażania motocyklisty oraz siebie na niebezpieczeństwo. Z kolei sami motocykliści muszą pamiętać przede wszystkim o jeździe z dozwoloną prędkością oraz unikaniu gwałtownych manewrów.

Byli partnerzy Fiat Yamaha team Valentino Rossi i Jorge Lorenzo

Valentino Rossi urodził się. 16 lutego 1979 roku w Urbino. Włoski motocyklista, dziewięciokrotny mistrz świata. Syn Graziano Rossiego, który był trzeci w Mistrzostwach Świata w 1979 roku w klasie 250cc, na motocyklu Morbidelli. Rozpoczął sportową karierę w 1990 roku jeżdżąc na zawodach mini-moto. W 1993 zadebiutował na Cagivie w Mistrzostwach Włoch, w klasie 125cc Sport i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo, aby w sezonie 1994 zdobyć tytuł mistrza. W 1995 brał udział w Mistrzostwach Europy, jako oficjalny jeździec Aprilli, kończąc sezon na 3 miejscu. Opuścił Włoskie Mistrzostwa w 1996 roku i przeniósł się do Mistrzostw Świata. Włoch oznajmił, że z końcem sezonu 2010 rozstaje się z Yamahą i przesiada na Ducati. Kontrakt podpisał na 2. lata, ucinając spekulacje, że sezon 2010 jest jego ostatnim w MotoGP. W ten sposób po siedmiu sezonach startów w Yamasze, zamienia barwy zespołu.

Właściwa kariera[edytuj]

  • 1996 – Debiut w kl. 125 cm³ w GP Malezji w team'ie Aprilia Scuderia AGV. Końcowa klasyfikacja 9 miejsce i 111 punktów – pierwsze zwycięstwo: Czechy.
  • 1997 – Drugi w historii najmłodszy mistrz świata w kl. 125 cm³. Zmiana team'u Aprilia Nastro Azzurro.
Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 321 punktów – 11zwycięstw: Malezja, Hiszpania, Włochy, Francja, Holandia, Imola, Niemcy, Brazylia, Wlk. Brytania, Katalonia i Indonezja.
  • 1998 – Przejście do 250 cm³. Również team Nastro Azzurro Aprilia.
Podsumowanie sezonu 2 miejsce i 201 punktów – 5 zwycięstw: Holandia, Imola, Katalonia, Australia i Argentyna.
  • 1999 – Został najmłodszym mistrzem świata w kl. 250 cm³. Jeżdżąc na Aprilii.
Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 309 punktów – 9 zwycięstw: Hiszpania, Włochy, Katalonia, Wlk. Brytania, Niemcy, Czechy, Australia, płd. Afryka i Brazylia.
  • 2000 – Przejście do kl. 500 cm³. Zmiana motocykla na Hondę natomiast team pozostaje ten sam Nastro Azzurro.
Podsumowanie sezonu 2 miejsce i 209 punktów – 2 zwycięstwa: Wlk. Brytania i Brazylia.
  • 2001 – Zdobycie tytułu mistrza świata w kl. 500 cm³. Jeżdżąc w drużynie Nastro Azzurro Honda.
Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 325 punktów – 11 zwycięstw: Japonia, płd. Afryka, Hiszpania, Katalonia, Wlk. Brytania, Czechy, Portugalia, Pacyfik, Australia, Malezja i Brazylia.
  • 2002 – Zwycięstwo w kl. MotoGP na czterosuwowej Hondzie RC211V. Zmiana drużyny Repsol Honda.
Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 355 punktów – 11 zwycięstw: Japonia, Hiszpania, Francja, Katalonia, Włochy, Holandia, Wlk. Brytania, Niemcy, Portugalia, Brazylia i Australia.
  • 2003 – Obronienie tytułu mistrza świata w kl. MotoGP. Team Repsol Honda.
Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 357 punktów – 9 zwycięstw: Japonia, Hiszpania, Włochy, Czechy, Portugalia, Brazylia, Malezja, Australia i Walencja.
  • 2004 – Zaskakujące przejście do drużyny Gauloises Fortuna Yamaha i po raz kolejny po pasjonującej walce obrona tytułu "najlepszego" z najlepszych w kl. MotoGP.
Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 304 punkty – 9 zwycięstw: RPA, Włochy, Katalonia, Holandia, Wlk. Brytania, Portugalia, Malezja, Australia, Walencja
  • 2005 – Zdecydowana obrona tytułu najlepszego w klasie MotoGP. Podsumowanie sezonu 1 miejsce i 367 punktów – 11 zwycięstw: Hiszpania, Chiny, Francja, Włochy, Katalonia, Holandia, Wielka Brytania. Niemcy, Czechy, Katar, Australia.
  • 2006 – Strata mistrzowskiej korony na rzecz Amerykanina Nicky Haydena po emocjonującej walce do ostatniego wyścigu. Podsumowanie sezonu 2 miejsce i 247 punktów – 5 zwycięstw: Katar, Włochy, Katalonia, Niemcy, Malezja.
  • 2007 – Najsłabszy sezon od roku 2001. Podsumowanie sezonu 3 miejsce i 241 punktów – 4 zwycięstwa: Hiszpania, Włochy, Holandia, Portugalia.
  • 2008 – Szósty tytuł w najwyższej klasie i ósmy w karierze. W ciągu 18 rund zebrał rekordową pulę 373 punktów. Stanął łącznie szesnaście razy na podium. Dziewięciokrotnie był pierwszy, 5 razy zajął drugie miejsce i 2 razy trzecie.
  • 2009 – Podczas GP Holandii na torze Assen odniósł setne zwycięstwo w karierze, natomiast w przedostatnim wyścigu sezonu (GP Malezji) zapewnił sobie dziewiąty tytuł w karierze.
  • 2010 – Włoch zaliczył najpoważniejszą kontuzję w swojej karierze. Rossi na swoim domowym obiekcie Mugello, zaliczył upadek łamiąc sobie otwarcie prawą nogę. Ta kontuzja pierwszy raz w karierze, nie pozwoliła na start w kilku wyścigach żywej legendy MotoGP. Na niemieckim torze Sachsenring, Rossi zdołał powrócić i wywalczył 4 miejsce, co po tak poważnej kontuzji było ogromnym sukcesem. Ostatecznie sezon ukończył na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej (zwyciężając 2 razy w Qatarze i Malezji i wywalczył 8 miejsc na podium), jednak stracił rekord ilości punktów w jednym sezonie na rzecz Jorge Lorenzo, który zgromadził 383 punkty.
żódło http://pl.wikipedia.org/wiki/Valentino_Rossi

Jorge Lorenzo na świat przyszedł 4 maja 1987 w Palma de Mallorca – hiszpański motocyklista ścigający się od sezonu 2008 w kategorii MotoGP w zespole Fiat Yamaha Team u boku Valentino Rossiego. W sezonach 2006 i 2007 zdobył tytuł Mistrza Świata w kategorii 250 cm³ reprezentując zespół Fortuna Aprilia. Aktualny mistrz świata MotoGP.

Kariera

Moto GP125 cm³ (2002-2004)

Debiut Jorge w klasie 125cc Motocyklowych Mistrzostw Świata nastąpił w roku 2002, podczas trzeciej rundy sezonu, o GP Hiszpanii. Szansę udziału w wyścigach Grand Prix otrzymał od ekipy Derbi. W pierwszym wyścigu Hiszpan nie był jednak w stanie zdobyć punktów. Pierwszy raz na punktowanej pozycji dojechał trzy eliminacje później, w GP Katalonii (był wówczas czternasty). W ciągu czternastu rund Lorenzo trzykrotnie jeszcze ukończył wyścigi na punktowanym miejscu (najlepiej spisał się podczas GP Brazylii, kiedy to zajął siódme miejsce). To pozwoliło mu zakończyć sezon na 21. miejscu.
Brazylii. Po nieukończonym GP Pacyfiku, w rundzie na torze w Malezji, Hiszpan po raz pierwszy sięgnął po pole position. Wyścig ostatecznie zakończył na trzecim miejscu. Dzięki mocnej końcówce sezonu Jorge został sklasyfikowany na 12. pozycji w końcowej klasyfikacji.
Ostatni rok startów w najniższej klasie był najlepszy w wykonaniu Hiszpana. W tym czasie siedmiokrotnie stanął na podium, z czego trzy razy na najwyższym stopniu (podczas Grand Prix w Holandii, Czechach oraz Katarze). Poza tym Jorge dwukrotnie zdołał wywalczyć pierwsze pole startowe (podczas GP Katalonii i Kataru). Dorobek blisko dwustu punktów pozwolił Lorenzo ukończyć cykl zmagań tuż za podium, na 4. miejscu.

Moto GP 250 cm³ (2005-2007)

Po udanym sezonie w najniższej kategorii, Hiszpan awansował do klasy ćwierć-litrówek, w której podpisał kontrakt z japońską ekipą Hondy. Już w piątym podejściu, podczas GP Włoch, Jorge sięgnął po pole position. Dzień później nie był jednak w stanie pokonać swojego rodaka Daniego Pedrosy. W dalszej części sezonu Hiszpan jeszcze trzykrotnie startował z pierwszej pozycji, jednakże ponownie nie udało mu się zwyciężyć. Ostatecznie sześć razy stanął na podium, a w ostatecznej klasyfikacji zajął 5. pozycję.
W roku 2006 Lorenzo przeniósł się do włoskiej stajni Aprilia. Dwuletnia współpraca z Włochami okazała się niezwykle udana, gdyż Hiszpan stał się dominującą postacią w 250cc, sięgając dwukrotnie po tytuł mistrzowski. W obu sezonach jego największymi rywalami byli Włoch Andrea Dovizioso oraz reprezentant San Marino, Alex de Angelis. W tym czasie Jorge stanął 23 razy na podium, z czego aż siedemnaście na najwyższym stopniu. Poza tym aż dziewiętnastokrotnie zdobył pole position.

Moto GP (2008)

Po dwuletniej dominacji w średniej kategorii, Hiszpan dostał szansę startów u boku samego Valentino Rossiego, w japońskiej stajni Yamaha. Dzięki świetnie spisującym się francuskim oponom Michelin, Lorenzo sprawił sensację, startując aż trzy razy z pierwszej pozycji, w pierwszych trzech wyścigach w kalendarzu mistrzostw. Po pierwsze zwycięstwo sięgnął w trzecim podejściu, podczas GP Portugalii. Pomimo rewelacyjnego debiutu, w dalszej części mistrzostw Hiszpan nie radził sobie już tak dobrze. Począwszy od GP Chin Lorenzo często zaliczał upadki, a po ciężkim wypadku podczas GP Włoch, był zmuszony opuścić kolejną eliminację, rozegraną na hiszpańskim torze Circuit de Catalunya. Ostatecznie po pięciokrotnym stanięciu na podium, Jorge w klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce.
W drugim roku startów Lorenzo włączył się do walki o tytuł ze swoim zespołowym partnerem, Rossim. Między tą dwójką doszło do kilku bardzo emocjonujących pojedynków, z których częściej zwycięsko wychodził Włoch. Do historii przeszła już wspaniała walka pomiędzy nimi na torze w Barcelonie, gdzie na ostatnim zakręcie wyścigu Valentino wyprzedził Hiszpana. Lorenzo pomimo seryjnych miejsc na podium, kilkukrotnie jednak nie wytrzymywał napięcia rywalizacji i w konsekwencji z własnej winy nie ukończył czterech rund. Ostatecznie został sklasyfikowany na 2. lokacie, z dorobkiem 12 miejsc na podium, w tym 4 wygranych.
Sezon 2010 był mistrzowskim w wykonaniu Hiszpana. Jorge w pierwszych dziesięciu wyścigach siedmiokrotnie znalazł się na najwyższym stopniu. Drogę to tytułu ułatwiła mu kontuzja Valentino podczas GP Włoch, która wyeliminowała go z rywalizacji. Podobny los spotkał jego rodaka Daniela Pedrosę, który goniąc go w klasyfikacji generalnej doznał poważnego upadku podczas w GP Japonii. Dzięki temu na kilka rund przed zakończeniem zmagań Lorenzo zapełnił sobie mistrzostwo. W trakcie sezonu siedmiokrotnie zwyciężył, uzyskując rekordową ilość punktów w ciągu roku. Wyrównał również rekord szesnastu miejsc podium (w tym dwanaście z rzędu).
W 2011 roku nowym partnerem Lorenzo został Amerykanin Ben Spies.

Statystyki

Poszczególne sezony

Sezon Klasa Motocykl Zespół Wyścig Zwycięstwa Podium PP NO Pkt Poz
2002 125 cm³ Derbi RS 125
14 0 0 0 0 21 21
2003 125 cm³ Derbi RS 125
16 1 2 1 1 79 12
2004 125 cm³ Derbi RSA 125
16 3 7 2 2 179 4
2005 250 cm³ Honda RS250RW
15 0 6 4 0 167 5
2006 250 cm³ Aprilia RSW 250
16 8 11 10 1 289 1
2007 250 cm³ Aprilia RSW 250
17 9 12 9 3 312 1
2008 MotoGP Yamaha YZR-M1 Yamaha Motor Racing 17 1 6 4 1 190 4
2009 MotoGP Yamaha YZR-M1 Yamaha Motor Racing 17 4 12 5 4 261 2
2010 MotoGP Yamaha YZR-M1 Yamaha Motor Racing 18 9 16 7 4 383 1
2011 MotoGP Yamaha YZR-M1 Yamaha Motor Racing 13 3 8 2 2 186* 2*
Łączenie


158 38 80 44 18 2105
  • * Sezon trwa.

Poszczególne wyścigi

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Jorge_Lorenzo

Rok Klasa Motocykl 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Poz Pkt
2002 125 cm³ Derbi JPN RSA SPA
22
FRA
19
ITA
20
CAT
14
NED
16
GBR
13
GER
17
CZE
20
POR
NS
BRA
7
PAC
9
MAL
20
AUS
NS
VAL
22


21 21
2003 125 cm³ Derbi JPN
NS
RSA
24
SPA
15
FRA
NS
ITA
NS
CAT
6
NED
NS
GBR
NS
GER
21
CZE
12
POR
6
BRA
1
PAC
NS
MAL
3
AUS
8
VAL
11


12 79
2004 125 cm³ Derbi RSA
16
SPA
NS
FRA
3
ITA
10
CAT
5
NED
1
BRA
NS
GER
6
GBR
3
CZE
1
POR
3
JPN
7
QAT
1
MAL
NS
AUS
2
VAL
NS


4 179
2005 250 cm³ Honda SPA
6
POR
10
CHN
9
FRA
5
ITA
2
CAT
NS
NED
3
GBR
8
GER
NS
CZE
2
JPN
NS
MAL
EX
QAT
2
AUS
3
TUR
4
VAL
2


5 167
2006 250 cm³ Aprilia SPA
1
QAT
1
TUR
NS
CHN
4
FRA
NS
ITA
1
CAT
2
NED
1
GBR
1
GER
3
CZE
1
MAL
1
AUS
1
JPN
3
POR
5
VAL
4


1 289
2007 250 cm³ Aprilia QAT
1
SPA
1
TUR
2
CHN
1
FRA
1
ITA
8
CAT
1
GBR
NS
NED
1
GER
4
CZE
1
SMR
1
POR
3
JPN
11
AUS
1
MAL
3
VAL
7

1 312
2008 MotoGP Yamaha QAT
2
SPA
3
POR
1
CHN
4
FRA
2
ITA
NS
CAT
GBR
6
NED
6
GER
NS
USA
NS
CZE
10
SMR
2
IND
3
JPN
4
AUS
4
MAL
NS
VAL
8
4 190
2009 MotoGP Yamaha QAT
3
JPN
1
SPA
NS
FRA
1
ITA
2
CAT
2
NED
2
USA
3
GER
2
GBR
NS
CZE
NS
IND
1
SMR
2
POR
1
AUS
NS
MAL
4
VAL
3

2 261
2010 MotoGP Yamaha QAT
2
SPA
1
FRA
1
ITA
2
GBR
1
NED
1
CAT
1
GER
2
USA
1
CZE
1
IND
3
SMR
2
ARA
4
JPN
4
MAL
3
AUS
2
POR
1
VAL
1
1 383
2011 MotoGP Yamaha QAT
2
ESP
1
POR
2
FRA
4
CAT
2
GBR
NS
NLD
6
ITA
1
DEU
2
USA
2
CZE
4
IND
4
RSM
1
ARA
JPN
AUS
MAL
VAL
2* 224*  

Części motocyklowe



Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak bardzo trudno jest utrzymać motocykl aby wyglądał jak nowy i by jego wydajność nie spadała z wiekiem?

Jest to realnie skomplikowane i normalne, że części do motocykli zużywają się w czasie, niemniej jednak mam wiele porad, co robić żeby je dłużej używać i utrzymywać w nienagannym stanie.

Motocykl nie tylko pomaga nam w podróży, niemniej jednak jego przyszłościowy wygląd ma wpływ na nasze ego i samopoczucie. Czy nie podziwiałeś faceta na Harley´u Davidsonie bardziej od łatwych, dzień w dzień spotykanych kierowców jednośladów.

Jeżeli już chcesz cieszyć się w pełni swoim motocyklem, powinniśmy nauczyć się tajników utrzymania i dbania o Twój motocykl.

Jaka jest różnica między samochodem lub quadem i motocyklem? Pewne, że jest to cyfra kół, a tym samym doradztwo i siła oferowana poprzez 4 koła, lecz nie jest to coś za czym przepadają motocykliści.

Pamiętaj, wypadek może doprowadzić do urwania części motocyklowej i odwrotnie, że zepsuta cześć motocyklowa może być przyczyną wypadku.

W każdej chwili trzeba mieć przy sobie zapasowe,podstawowe części motocyklowe ewentualnie. Wykorzystywanie z wykorzystywanych części motocyklowych bardzo się przydaje w takich momentach.

Części OEM dla Kawasaki, Suzuki, Yamaha, Honda, Harley są już dostępne w korzystnych cenach. Znalezienie części i akcesorii motocyklowych(kaski, rękawice, kurtki) dedykowane Harley´owi czy Metric Cruiser w Polsce jest niełatwe, niemniej jednak nie niemożliwe, dzięki rozwojowi handlu internetowego mamy dostęp do części w miarę rozsądnych cenach.

Pamiętaj, ażeby wnikliwie sprawdzić części motocyklowe, który chcesz nabyć. Używane części motocyklowe są bardzo znane z tego, że lubią dać w kość i to nie raz. Nie woli się zniechęcać, zatem sprawdzaj minimum dwa razy żeby rozwiać wszelkie niepewności.

Istnieje kilka sposobów, ażeby zaoszczędzić pieniądze i czas podczas kupowania wykorzystywanych części do motocykli.

Jeżeli masz własnego ulubionego mechanika, który ma możliwość pomóc Inni ludzie wyszukać najlepszą ofertę dla Ciebie to masz szczęście. Pamiętaj jednakże, upewnij się z dokładnością i sprawdź czy jest oferta jest korzystna dla Ciebie.
 



O motocyklach w Internecie

Bez dwóch zdań w Internecie jest chyba wszystko i nie ma chyba nikogo, kto by tego nie wiedział. Internauci znajdują na przeróżnych portalach informacyjnych aktualności z kraju i ze świata. Udają się do internetu w poszukiwaniach miłości, rozrywki lub rozwiązania swoich problemów. Masa pasjonatów używa też Internetu do rozwoju swoich pasji i zainteresowań.
Na pewno takim hobby rozwijanym przy pomocy Internetu może być motoryzacja a dokładniej dział motoryzacji, jakim są jednoślady, czyli np. motocykle, ale nie tylko, bo na pewno miłośnicy quadów też znajdą w sieci coś dla siebie.
Trzeba wejść na stronę dowolnej wyszukiwarki internetowej takiej jak np. onet i wpisać w pole wyszukiwania tematykę, która nas interesuje i bez względu czy jest to enduro czy też bardzo popularny ostatnimi czasy motocross fmx. Z całą pewnością zostaną nam zaproponowane jakieś dobre strony na których znajdziemy motocyklowe informacje z dziedziny, która nas interesuje.
Na ten przykład, jeśli poszukujemy nowości, rozwiązań problemów lub po prostu informacji o zbliżających się eventach to w sieci znajdziemy mnóstwo stron z takimi wiadomościami. Na wielu serwisach motocyklowych znajdziemy szczegółowe kalendarium z datami i miejscami kiedy i gdzie odbywa się jakaś motocyklowa impreza, a mają miejsce w sezonie i poza nim. Dowiemy się również jak w zawodach radzą sobie polscy motocykliści i na jakim etapie jest motocyklowy Rajd Dakar.
Na portalach motocyklowych znaleźć możemy również całą masę artykułów zgłębiających tematykę akcesoriów dla motocyklistów w raz z ich szczegółowymi testami i poradami dotyczącymi ich samych lub motocykli. Można się dowiedzieć, które akcesoria motocyklowe są  najlepsze. Oczywiście na tych portalach znajdziemy również testy motocykli czy też testy quadów.
Gdy interesują nas motocyklowe multimedia takie jak np. zdjęcia quadów lub np. filmy i galerie uwieczniające różne zloty motocyklowe, popisy motocross fmx to oczywiście takie rzeczy również znajdziemy na omawianych portalach motoryzacyjnych i trzeba przyznać, że jest to jedna z ciekawszych rzeczy jakie możemy tam znaleźć, ale nie jedyna. Na stronach znajdują się również filmy pokazujące wypadki motocyklowe i cały dramatyzm im towarzyszący.
Ale serwisy poruszające tematykę motocykli to nie wszystko. Bo oprócz zwykłych stron, na których możemy znaleźć ciekawe wiadomości i porady, znajdziemy również nie jedno forum motocyklowe, które posiada praktycznie swoją własną społeczność skupioną tylko i wyłącznie wokół tematu motocykli. W przypadku jakichkolwiek problemów znajdziesz tam pomoc a użytkownicy udzielą Ci dobrej rady.
Jeśli zaś zainteresowani będziemy zakupem swojego wymarzonego jednośladu lub np. będziemy chcieli wystawić na sprzedaż skuter czy też quad to nie ma problemu. Na łamach serwisu motocyklowego dowiemy się, która giełda motocyklowa jest najlepsza. Znajdziemy tam odnośniki tylko do najlepszych giełd motocyklowych czy też serwisów gdzie znajdują się ogłoszenia motocyklowe, oczywiście bardzo często takie portale posiadają swoje tablice ogłoszeń, na których internauci ogłaszają chęć kupna i sprzedaż jakiegoś pojazdu, bądź różnych ciekawych gadżetów.
Jak widać Internet daje ogromne pole manewru wszystkim „motorowym fanom”. Dzięki niemu miłośnicy motocykli mogą dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi zapaleńcami czy też ludźmi, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Internet to możliwość tworzenia nowych społeczności, których swego rodzaju spoiwem będzie miłość do motocykli.
Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/o-motocyklach-w-internecie/">O motocyklach w Internecie</a> - Bazuka

Strój motocyklowy podstawą bezpieczeństwa

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zakup swojego pierwszego motocykla. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczna może być jazda na jednośladzie. Skutkiem takiego myślenia jest pomijanie zakupu specjalistycznego stroju motocyklowego. Taką sytuację tłumaczą sobie tym, że będą jeździć spokojnie i bezpiecznie. Niestety ewentualny wypadek nie musi się zdarzyć właśnie z naszego powodu. W przypadku nagłego uderzenia w nas rozpędzonego samochodu nasze szanse na przeżycie sięgają praktycznie zera bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Dlatego też od samego początku musimy sobie uświadomić jak bardzo niebezpieczne potrafią być motocykle i przysłowiowo dmuchajmy na zimne. Zakupmy profesjonalny strój motocyklowy, który niekiedy potrafi nawet uratować nam życie. Podstawą przy zakupie jest oczywiście dobry kask, jednak to nie wszystko. Producenci aktualnie oferują setki przeróżnych modeli, z których z pewnością znajdziemy coś dla siebie.
Kombinezon motocyklowy składa się przede wszystkim z kurtki i spodni, które wyposażone są specjalną grubą gąbkę, która w przypadku wypadku zamortyzuje nasz upadek i ochroni nasze ciało przed urazami. Oprócz tego dochodzą także rękawice i buty motocyklowe. W sklepie nie kierujmy się jednak tylko atrakcyjnym wyglądem. Bardzo ważne jest to, aby dany strój był idealnie dopasowany do naszego ciała i nie krępował naszych ruchów, dlatego też zdecydowanie odradza się zakup przez internet.
Ostateczny wybór modelu będzie także w dużym stopniu zależeć od tego jaki posiadamy motocykl. Jeżdżąc chopperem będziemy szukać wygody, tak więc wystarczy nieco luźna kurtka i spodnie motocykle. Jeśli jednak pasjonują nas ścigacze wybierzmy nieco ciaśniejszy strój, który idealnie sprawdzi się na sportowych motocyklach. Nie śpieszmy się także z zakupem, gdyż profesjonalny strój motocyklowy nie jest tani, a więc warto zakupić go raz a dobrze, tak żeby służył nam przez długie lata.

O autorze

Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.
Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/stroj-motocyklowy-podstawa-bezpieczenstwa/">Strój motocyklowy podstawą bezpieczeństwa</a> - el_cerp

piątek, 14 października 2011

Co warto wiedzie o gadżetach na tor

Motocykle wyścigowe i bajery. Michał – autor
Niniejszy artykuł jest moim subiektywnym przeglądem, tych akcesoriów wyścigowych, które posiadałem i używałem na torze pod względem przydatności w jeździe drogowej. Innymi słowy, które z “bajerów” można i warto mieć w swoim motocyklu, a które są nieużyteczne na zwykłej drodze i dlaczego. W swoich motocyklach klasy sport posiadałem:
1. opony wyścigowe (ze śladem bieżnika) dopuszczone do użytkowania na drodze
2. pełen tuningowy układ wydechu + db killer + Power Commander – czyli “chip” motocyklowy poprawiający parametry mocy i momentu obrotowego
3. przewody hamulcowe w oplocie stalowym
4. sportowe podnóżki wraz z odwrotna zmiana biegów (jedynka do góry) i sprzęgło antyhoppingowe
5. karbonowe osłony na zbiornik i elementy silnika, gąbkę w baku, crashpady, ograniczniki skrętu
6. sportowa kierownice oraz krotki rollgaz
7. tylny amortyzator sportowy (Ohlinsa)
8. “telemetrie dla ubogich” – czyli kamerę i GPS
9. sportowy filtr powietrza oraz cieńsza uszczelkę pod głowice
10. mniejsza zębatkę z przodu i większa z tylu
Oczywiście nie pisze tu, o tych elementach, które nie są możliwe do założenia w motocyklu drogowym, takich jak owiewki sportowe, przedni stelaż, sportowa szyba czy slicki. Nie wspominam również o przeróbkach moto wymaganych przez regulaminy wyścigowe, a nieuzasadnionych na drodze. Nie odnoszę się również co do cost-effectiveness, czyli co ile kosztuje, dlaczego takie drogie i czy za taka cenę warto było. Oczywiście zapraszam do dyskusji poniżej, bo jak wyżej zaznaczyłem są to tylko moje własne doświadczenia, a wcale nie czuje się “alfonsem i omega” w niniejszym temacie.
opony wyścigoweOdcinek pierwszy:
Ad 1 Opony wyścigowe. Osobiście używałem kolejnych generacji Dunlopow GP Racer, Metzelerow Sportec i Racetec mieszanki pośrednie), Michelin Power One oraz sportowo-turystycznych Dunlopow Qualifier fabrycznie zakładanych do nowych R1. Używałem wyłącznie rozmiarów 190 na tył, nawet do GSXR600. Opony były zupełnie nowe, jak i nowe “leżakowane”. Na drodze interesują nas raczej tylko niektóre z właściwości opon, takie jak: przyczepność przedniej opony przy hamowaniu w dowolnych warunkach atmosferycznych, poślizg tylnego kola przy przyspieszaniu na mokrym oraz trwałość. Jak wiadomo opony sportowe przeznaczone do wyścigu suchego, nie nadają się do wyścigu mokrego i odwrotnie. W moto drogowym założenie opon sportowych spowoduje, ze w deszczu będziemy mieli gorsze parametry, niż na oponach “fabrycznych”. Ponadto przyczepność opon sportowych jest lepsza niż fabrycznych, dopiero po ich rozgrzaniu, toteż zima opona po wyjeździe z nieogrzewanego garażu zwiększa rezyko uślizgu. W praktyce odczuwałem wyraźnie gorsza przyczepność w deszczu szczególnie tylnej opony sportowej i dość często ślizgałem się, nawet przy banalnym przyspieszaniu. Co do temperatury otoczenia, to muszę powiedzieć, ze dwa wypadki, które miałem, to oba zima, oba krótko po rozpoczęciu jazdy i oba na rondzie gdy wjeżdżając hamowałem i w pochyleniu doszło do uślizgu jeszcze niedogrzanego przedniego koła. Na dodatek opony sportowe szybko “twardnieją” i moim zdaniem np. 4 letnie nieużywane D208 nawet w optymalnych warunkach są gorsze od tegorocznych opon “sportowo-turystycznych”. Natomiast, co do trwałości, to zakładając, ze sportowym moto nie robimy wycieczek dookoła świata, tylko średniorocznie mamy ok. 10000 km, i że połowy z tych 10000 km nie nakręciliśmy paląc gumę, to trwałość opon sportowych jest moim zdaniem całkowicie zadowalająca. W podsumowaniu uważam, że do jazdy drogowej doskonale nadają się sportowo-turystyczne opony zakładane fabrycznie przez producenta i nie ma sensu ich wymieniać na top model sportowy, tym bardziej że na drodze nie wykorzystamy ich możliwości. Jeśli już ktoś koniecznie chce mieć opony stricte sportowe np. Pirelli Diablo Supercorsa, Michelin Power One to mieszankę pośrednia lub twarda, tylko z aktualnego roku produkcji oraz z góry zakładając, że w deszczu będziemy jeździli w tempie samochodów, a na dodatek w chłodne dni bardzo ostrożnie na początku.
Ad2 pełen tuningowy układ wydechu + db killer + Power Commander – czyli “chip” motocyklowy poprawiający parametry mocy i momentu obrotowego Osobiście miałem model Akrapovic. Db killera miałem, ale nie używałem. Miałem zamontowany pełny układ wydechowy, a nie tylko sama końcówkę. Wszystkim sterował Power Comander 3. Zamontowałem ten zestaw w Suzuki GSXR600 i muszę powiedzieć, że zaraz po wyruszeniu z serwisu z hamownii, gdzie mi to wszystko montowali (serwis o jednoznacznie brzmiącej nazwie: MaxPower) miałem wrażenie, że jadę motocyklem “numer” większym, czyli co najmniej 750-tka. Sposób oddawania mocy dostępnej już od dużo niższych obrotów nie wymagał “piłowania” silnika by uzyskać  przyzwoite przyspieszenia. Przy szybkiej redukcji biegów  np. z “szóstki” do “dwójki” kończonych na ślimaku zjazdowym z autostrady, “przegazówki” mogły być wyraźnie krótsze, a przez to precyzyjniejsze i mniej “denerwujące” motocykl szczególnie w pochyleniu, niż to się działo że standardowym zestawem. No i ten dzwiek… Melodia Akrapovica (jak i wielu innych niefabrycznych wydechów) poza ogromna przyjemnością, powodował także lepsza dostrzegalność motocykla przez kierujących samochodami i innych użytkowników asfaltu. Co do zmian w zużyciu benzyny, to nie zauważyłem istotnej różnicy...